Silvicultorii în vizită la instituțiile de învățămînt 3950
O parte din întreprinderile silvice subordonate Agenției „Moldsilva" au realizat independent un plan de acțiuni în contextul „Zilei Lucrătorului din Silvicultură". Scopul principal a fost promovarea ramurii silvice și familiarizării copiilor și tinerilor cu specificul acestui domeniu, care este o parte componentă atît a economiei naţionale cît și a mediului ambiant, important pentru fiecare, grație beneficiilor sectorului forestier care sunt aduse în mod direct sau indirect. Întreprinderea silvo-cinegetică Străşeni prin intermediul inginerilor pazei și protecția pădurii, fond forestier, șefi de ocoale silvice au efectuat vizite de informare la instituțiile de învațămînt din r-nul Strășeni. Aici silvicultorii au discutat cu tinerii despre specificul lucrărilor ce au loc în fondul forestier: extindere, regenerare și conservare, reconstrucţia ecologică și cum trebuie utilizat raţional resursele forestiere. Întreprinderea pentru silvicultură Iargara a vizitat o Casa de copii cu deficiențe de auz din Chișinău, aducînd în dar dulciuri şi îmbrăcăminte copiilor. În acest scop angajații întreprinderii au donat cîte o zi de lucru din salariu, suma totală fiind de 20 000 lei. De atenție și cadouri au beneficiat și copii claselor primare ai Liceului Teoretic „Lucian Blaga" din or.Iargara, r-l.Leova. Menționăm că pentru Agenția Moldsilva și entiățile silvice subordonate a devenit o tradiție să susțină și ajute instituțiile sociale, copii, persoanele în etate și famiile defavorizate.
Viorica Caciuc, serviciul de presă Contact:022 277 288; 069141201.
|


3950 














