În cadrul unei ceremonii oficiale, Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a acordat unui grup de cetățeni distincţii de stat, în semn de înaltă apreciere a meritelor deosebite față de stat, pentru muncă prodigioasă în domeniile respective de activitate şi înaltă măiestrie profesională. Printre persoanele decorate sunt și doi angajați ai ramurii silvice.
Astfel, pentru succesele obținute prin activitate îndelungată și ireproșabilă la paza și dezvoltarea fondului forestier național, Ordinul „ Gloria Muncii" a fost conferit directorului Rezervației Naturale de Stat „Plaiul Fagului" - Boris CUROȘ, care activează în ramura silvică de 37 de ani, dintre care 22 de ani în funcția de director al acestei entități silvice; Medalia "Meritul Civic" a fost acordat directorului Rezervației Naturale de Stat „Codrii" - Vitalie GOGU, care activează în silvicultură de 19 ani, iar ultumii 4 ani este la conducerea acestei instituții.
Viorica Caciuc, serviciul de presă
Contact: 022 277 260