La Chișinău, în Parcul Valea Morilor a fost sărbatorită Ziua mondială a mediului. Evenimentul a inclus mai multe activități ce au avut ca scop final sensibilizarea opiniei publice despre problmele ecologice, încalzirea golbală sau schimbările climatice. Vizitatorii au fost implicați direct în desfășurarea sărbătorii prin participarea la expoziții, ateliere de lucru tematice, concursuri de creație. Conform agendei, teritoriul destinat sărbătorii a cuprins mai multe zone cu mesaj specific: "Mănîncă, roagă-te şi iubeşte...planeta Pămînt", "Lasă un mesaj planetei Pămînt", "Produse ale naturii", "Regenerabile", "Omul în natură", "Turism şi păsări", "Pădurarii", în cea din urmă zona au participat entitățile silvice subordonate Agenției Moldsilva, ÎS Telenești, ÎS Șoldănești și Institutul de Cercetări și Amenajări Silvice. Acestea au expus vizitatorilor produse ale pădurii - pomușoare, plante medicinale, dar și obiecte din lozie și nuiele, specialiștii au demonstrat printr-un workshop cum se confecționează, au prezentat mai multe intrumente forestiere specifice lucrărilor silvice și au povestit curiozități despre copaci și animale. Pe parcursul evenimentului au fost proiectate pentru vizionare filme, spoturi video sociale și fotografii ce prezintă problemele mediului ambiant, inclusiv resurselor forestiere.
Organizatori evenimentul din acest an au fost: PNUD Moldova, Programul de Granturi Mici al GEF în Moldova, Agenția "Moldsilva", Miscarea Ecologista din Moldova, CCE Cahul.
Viorica Caciuc, serviciul de presă
Contact: 022 277 260