Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a acordat unui grup de cetățeni distincţii de stat, în semn de înaltă apreciere a meritelor deosebite față de stat, pentru muncă prodigioasă în domeniile respective de activitate şi înaltă măiestrie profesională. Printre cei decoraţi sunt și șase membrii din ramura silvică. Astfel, pentru succesele obținute prin activitate îndelungată și ireproșabilă la paza și dezvoltarea fondului forestier național, Medalia "Meritul Civic" a fost conferită următorilor colaboratori: Fiodor Botnari - vicedirector general, Agenția „Moldsilva"; Vasilii Albu, maistru pădurar, Ocolul Silvic Olișcani, Întreprinderea Silvică „Soldănești"; Anton Gălușca, inginer silvic șef, Rezervația Naturală „Plaiul Fagului"; Iliescu Vasile - director, Întreprinderea pentru silvicultură „TELENEŞTI"; Rotaru Petru - șef de direcție, Agenția „Moldsilva"; Railean Constantin - maistru Ocolul Silvic Hîrbovăț, Întreprinderea Silvică „Tighina".
Viorica Caciuc, serviciul de presă
Contact:022 277 288; 069141201.

3693